Nóż Cold Steel Pocket Bushman

Nóż Cold Steel Pocket Bushman BD1 – to duży, prosty a jednocześnie bardzo wytrzymały nóż składany, który świetnie sprawdzi się podczas wypraw w teren oraz jako nóż EDC – codziennego użytku.

Głownia modelu Bushman została wykonana ze stali CTS BD1, która w całości została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych przez hutę Carpenter. Materiał ten jest lepszy od stali Krupp 4116, która była stosowana w poprzedniej wersji. CTS BD1 dłużej trzyma ostrość przez co gwarantuje lepsze parametry użytkowe. Jest to bardzo ważne chociażby podczas pobytu w lesie kiedy nie zawsze mamy pod ręką ostrzałkę. Warto również wspomnieć, że stal stosowana aktualnie w modelu Bushman jest praktycznie całkowicie nierdzewna podczas zwykłego użytkowania. Dzięki temu nie musimy się obawiać o nóż nawet jeśli pozostawimy go na noc w wilgotnym lub mokrym środowisku. Głownia posiada grubość 3,5 milimetra co w połączeniu z długością ponad 11 cm i pełnym płaskim szlifem powoduje, że praktycznie nie ma zadania, któremu nie sprosta nasz poczciwy Bushman. Nóż płynnie tnie, nie klinuje się a dzięki odpowiednim rozmiarom tnie również to, z czym nie poradzą sobie tradycyjne 3 – 3,5 calowe noze składane. Aby umożliwić wygodne otwarcie noża jedną ręką w głowni u jej nasady znajduje się obustronny kołek z możliwością jego demontażu. Jego obsługa jest intuicyjna i prosta również dla osób leworęcznych. Klinga została wykończona metodą piaskowania a krawędź tnąca charakteryzuje się fabryczną, bardzo wysoką ostrością. U nasady głowni znajdują się informacje takie jak: producent, rodzaj stali, kraj produkcji oraz nazwa modelu.

Rękojeść modelu Cold Steel Bushman jest konstrukcją bardzo prostą oraz wytrzymałą. Została ona wykonana z jednego odpowiednio wygiętego i wyprofilowanego kawałka stali nierdzewnej typu 420. Takie rozwiązanie spowodowało zminimalizowanie ilości części ruchomych i jednocześnie ogranicza do absolutnego minimum możliwą ilość usterek. Rękojeść w przedniej części posiada wydatne podcięcie pod palec wskazujący, na którym opiera się on podczas pracy. Dodatkowo w środkowej części okładziny zostały wyoblone tak, aby nie sprawiały wrażenia płaskości i dobrze wypełniały dłoń. Wewnątrz rękojeści znajduje się prosta i niezawodna blokada Ram Safe™ lock, która została zaprojektowana przez amerykańskiego knifemakera Andrewa Demko. Jej obsługa jest oburęczna czyli do jej zwolnienia należy użyć dwóch rąk. Jedna trzyma rękojeść w taki sposób aby palce nie znalazły się na linii ruchu ostrza, druga natomiast dość mocno ciągnie za sznurek będący przywiązany do tylnej części rękojeści. Konstrukcja blokady jest prosta i niezawodna dzięki czemu jej działanie jest pewne i bezproblemowe nawet po wielu latach. Do wygodnego przenoszenia noża w kieszeni służy stalowy klips, który możemy przekręcić również na drugą stronę noża. Powierzchnia rękojeści, podobnie jak głownia, została wykończona metodą piaskowania

Nóż otrzymujemy zapakowany w klasyczne, tekturowe pudełko producenta.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Polecane filmy