Nóż Cold Steel Recon 1

Nóż Cold Steel Recon 1 Clip Point to najnowsza odsłona jednego z najbardziej popularnych modeli składanych noży taktycznych.

Głownia modelu Recon stanowi podstawową różnicę w stosunku do swojego bardzo dobrze znanego poprzednika. Została ona wykonana ze stali CTS XHP – czyli materiału uznawanego przez środowiska nożowe za jeden z najlepszych aktualnie dostępnych na rynku. Zastosowanie takiego materiału to odpowiedź firmy Cold Steel na głosy użytkowników, którzy domagali się, aby jeden z najlepszych modeli noży taktycznych wykonywany był ze stali najwyższej jakości. Wybór CTS XHP nie był jednak przypadkowy. Po pierwsze materiał pochodzi ze stanów Zjednoczonych, z huty Carpenter, więc firma Cold Steel miała materiał do testów dostępny „pod ręką”. Po drugie stal ta okazała się bardzo przyjazna w użytkowaniu. Łączy ona zalety stali węglowych oraz nierdzewnych, zachowując przy tym bardzo długo ostrość roboczą.

Głownia w modelu Recon posiada długość 102 milimetrów, która jest optymalna do wykonania zdecydowanej większości czynności dnia codziennego. Celem zapewnienia jak największej użyteczności krawędź tnąca została podzielona na dwie części (tak zwane combo):

– część ząbkowana umieszczona bliżej rękojeści umożliwia szybkie cięcie materiałów włóknistych oraz lin, a do tego długo zachowuje ostrość roboczą,

– część gładka (plain) znajdująca się od strony czubka.

Cała głownia została pokryta powłoką DLC (Diamond Like Coated), która charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odporności na zniszczenie podczas codziennej pracy. Do jednoręcznego otwarcia noża służy obustronny kołek, którego obsługa jest intuicyjna również dla osób leworęcznych.

Rękojeść w modelu Recon została wykonana, podobnie jak poprzednik, z bardzo wytrzymałego materiału G-10. Jest to tworzywo sztuczne odporne na wilgoć, temperaturę i udary mechaniczne. Liczne testy udowodniły, że taka konstrukcja jest w zupełności wystarczająca również wtedy, kiedy trzema wykorzystać nóż do ciężkiej pracy. Warto wspomnieć, że w porównaniu do pierwotnej wersji faktura okładzin stała się mniej szorstka i jednocześnie bardziej drobnoziarnista. Nie spowodowało to pogorszenia chwytu, ale wpłynęło na ograniczenie niszczenia kieszeni spodni podczas wkładania i wyjmowania noża.

W rękojeści znajduje się mechanizm blokujący Tri-Ad Lock, który aktualnie uznawany jest za najmocniejszą blokadę noża składanego na rynku. Blokada ta, która wykorzystuje stop pin do pochłaniania naprężeń, jest w stanie wytrzymać przyłożone punktowo obciążenie na poziomie 100 kilogramów. Przy takiej wielkości noża jest to wynik bardziej niż zadowalający.

Aby wygodnie przenosić nóż w kieszeni do rękojeści został przykręcony profilowany, stalowy klips. W komplecie otrzymujemy również drugi, do zamontowania na drugiej stronie noża.

Cała konstrukcja została skręcona za pomocą czernionych śrub typu torx.

Nóż otrzymujemy zapakowany w klasyczne, tekturowe pudełko producenta.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Polecane filmy